Z życia początkującego majsterkowicza. Najlepsze gadżety narzędziowe na start
Porady dla majsterkowicza
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z życia początkującego majsterkowicza. Najlepsze gadżety narzędziowe na start

Od czego zacząć przygodę z majsterkowaniem? Co kupić, w co się wyposażyć, co przyda się na starcie? Sprawdziliśmy i chętnie podzielimy się wiedzą!

Majsterkowanie to bardzo szerokie pojęcie. Może dotyczyć wielu zajęć, które wymagają precyzyjnych albo dedykowanych do danego celu narzędzi. Ciężko wymienić wszystko tak, aby każdy majsterkowicz był zadowolony i znalazł perełki dla swojego fachu. Dlatego dziś skupimy się na uniwersalnych narzędziach i gadżetach, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie.

Tablica warsztatowa

Tablica naścienna na narzędzia to świetny gadżet, który pozwoli utrzymać warsztat w porządku. Bez względu na to czy majsterkujemy w piwnicy, garażu, oddzielnym pokoju lub mamy osobny warsztat, kawałek ściany na taką tablicę na pewno się znajdzie. Najlepiej umieścić ją w okolicach stołu do pracy. Tablice dostępne są w wielu rozmiarach, wzorach i kolorach. Wykonane są z różnych materiałów i mogą mieć ciekawe wykończenia.

Tablicę warsztatową można spersonalizować. Skonstruowana jest na podobnej zasadzie jak klocki lego. Najpierw przykręcamy do ściany płaską tablicę – w zestawie najczęściej znajduje się ich kilka np. 4. Możemy zbudować duży kwadrat, niezależne tablice rozmieszczone w warsztacie lub ciąg tablic. Dodatkowe elementy takie jak pojemniki w różnych rozmiarach, wieszaki i trzymadła możemy dowolnie montować w tablicy. Robimy to w taki sposób, aby rozmieszczenie narzędzi było funkcjonalne i intuicyjne dla nas. Dzięki takiemu organizerowi na narzędzia zachowamy porządek we wszystkich śrubach, wkrętach i gwoździach.

Skrzynka z narzędziami

Jeżeli zaczynamy budowanie naszego warsztatu od podstaw – nie mamy w domu żadnych narzędzi, warto kupić gotową skrzynkę narzędziową. Takie zestawy zawierają wszystkie elementy, które przydadzą się majsterkowiczowi. Komplety kosztują od 350 zł wzwyż i zawierają od 70 do nawet 250 elementów. Skrzynki zawierają najczęściej: zestaw imbusów  w różnych rozmiarach, wkrętaki, klucze w kilku rozmiarach i rodzajach, kombinerki, szczypce, młotek, nożyk, miarkę i wiele innych przydatnych narzędzi. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zachować porządek oraz łatwo transportować narzędzia.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez NEO TOOLS (@neotoolsofficial)

Wiertarka

Jednym z narzędzi, bez których ciężko obejść się w domu i warsztacie jest wiertarka. Warto pomyśleć o zakupie porządnej wiertarki, która będzie nam służyć przez długie lata. Ważne, aby wiertarka miała moc dostosowaną do zadań, które będziemy z jej pomocą wykonywać. Przy użytku czysto amatorskim i sporadycznym sprawdzi się wiertarka o mocy 6-10 V. W przedziale pomiędzy 9,5 a 14 V powinniśmy się rozglądać, gdy poszukujemy półprofesjonalnego sprzętu. Taka wiertarka umożliwi pracę z twardszymi materiałami i przez dłuższy czas wiercenia. Jeżeli zależy nam na profesjonalnym sprzęcie, należy rozglądać się za wiertarkami o mocy 18 V wzwyż. Do bardzo ciężkich prac o dużej intensywności warto wybrać wiertarkę udarową.

Wiertarko-wkrętarka

Skoro mamy wiertarkę, po co nam jeszcze wiertarko-wkrętarka? Takie narzędzie jest bardziej poręczne niż wiertarka i przydaje się w wielu sytuacjach. Dobrym rozwiązaniem jest zakup mocnej wiertarki zasilanej z gniazdka i w uzupełnieniu akumulatorowej wiertarko-wkrętarki. Dzięki takiemu urządzeniu szybko wkręcimy wkręty w miejscach bez dostępu do prądu. Możemy użyć jej do montażu mebli. Bez problemu zabierzemy ją ze sobą w teren. Jeżeli zdecydujemy się na zakup mocnej wiertarko-wkrętarki udarowej może ona zastąpić nam wiertarkę. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i zastosowania.

Pas na narzędzia

Gadżet, który sprawdzi się jako prezent dla początkującego majsterkowicza. Takie pasy kosztują od ok. 50 do 200 zł i dostępne są wielu wersjach. Od najprostszych pasów wykonanych z tworzywa z kilkoma przegródkami i kieszeniami, po ekskluzywne skórzane pasy. Taki pas zapewnia wygodę i funkcjonalność. Możemy włożyć do niego miarkę, najpotrzebniejsze, najczęściej używane narzędzia, telefon oraz notes z ołówkiem. Wszystko, co niezbędne mamy pod ręką, ale nie w rękach.

Zdj. główne: Dominik Scythe/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto uczyć się mechaniki samochodowej na własną rękę?
Czy warto uczyć się mechaniki samochodowej na własną rękę?
Dowiedz się, jak samodzielna nauka mechaniki samochodowej może wpłynąć na twoje umiejętności, zrozumienie pojazdu i oszczędności. Czy to jest dobry pomysł?
Jak wybrać odpowiedni typ zaworu do swojej instalacji przemysłowej?
Jak wybrać odpowiedni typ zaworu do swojej instalacji przemysłowej?
Wybierz zawór przemysłowy, który odpowiada Twoim specyficznym potrzebom. Dowiedz się, jak ocenić różne typy i modele, aby wybrać najlepsze dla Twojej instalacji przemysłowej.
Jak wybrać odpowiednią firmę transportową dla twojego międzynarodowego przewozu?
Jak wybrać odpowiednią firmę transportową dla twojego międzynarodowego przewozu?
Wybór odpowiedniej firmy transportowej to klucz do sukcesu w transporcie międzynarodowym. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby ocenić reputację, wiarygodność i kompetencje przewoźników.
Ostatnie wpisy